ولتاژ رگولاتور چیست؟ - دیزل یدک

ولتاژ رگولاتور چیست؟

ولتاژ رگولاتور چیست؟
4.5/5 - (2 امتیاز)

رگولاتور به معنای تنظیم کننده و ولتاژ رگولاتور به تنظیم ولتاژ در مدار های الکترونیکی گفته می‌شود.

به انگلیسی: auto voltage regulator که به اختصار AVR نامیده می‌شود.

به عبارت بهتر رگولاتور، مدار یا قطعه‌ای الکترونیکی می‌باشد، که ولتاژ را تثبیت می‌کند.

از آنجا که ژنراتور دستگاه مولد برق به شمار می‌رود و نیاز است که خروجی جریان آن دارای ولتاژ ثابت و مشخص شده ای باشد، رگولاتور های AVR نقس بسیار مهم و حیاتی در ژنراتور ها دارند.

رگولاتور AVR در ژنراتور چگونه کار می‌کند؟

در هنگام شروع بکار ژنراتور AVR با دریافت ولتاژ در صورتی که کم‌تر از میزان مشخص شده باشد شروع به تحریک ژنراتور می‌کند تا ولتاژ به میزان تنظیم شده برسد. همچنین چنانکه این مقدار بیش از حد تنظیم شده باشد هم با کاهش تحریک ژنراتور مقدار ولتاژ را کاهش می‌دهد.

خرید AVR مناسب برای ژنراتور

در صورت خرابی AVR برای ادامه کارکرد ژنراتور ما مجبور به جایگزینی آن با نمونه سالم خواهیم شد. برای خرید رگولاتور رعایت چند نکته مهم و ضروری است.

  1. توجه به ولتاژ برد کنترل و آمپر مصرفی برای تحریک دستگاه که این اطلاعات بر روی پلاک ژنراتور و در قسمت EXCITE VOLT و CURREN  EXCITE درج می‌شود.
  2. رگولاتور ولتاژ (AVR) در ژنراتورهایی که به صورت امرجنسی و تک، کار می‌کنند در مقایسه با رگولاتور ژنراتور هایی که به صورت سنکرون با شبکه و یا سنکرون با همدیگر کار می‌کنند کاملا متفاوت می‌باشد. و برد کنترل ژنراتور سنکرون دارای قابلیت کنترل از راه دور می باشد که می‌تواند ولتاژ خود را بر اساس ولتاژ شبکه یا ژنراتور های دیگر تغییر دهد.
  3. بهتر است که برند و مدل AVR مطابق با نمونه قبلی نصب شده بر روی ژنراتور انتخاب شود.
  4. در هنگام خرید و یا استعلام قیمت رگولاتور به Bush Less (بدون زغال) و یا BRUSH بودن ژنراتور (زغالی بودن ژنراتور) دقت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *